środa, 17 grudnia 2014

Teatr, Mikołaj, Święta


Dzisiaj odwiedziliśmy teatr Pleciuga. Oglądaliśmy sztukę "Karuzela Świętego Mikołaja". Na koniec spotkaliśmy się z Mikołajem i otrzymaliśmy drobne prezenty :).


piątek, 28 listopada 2014

Patyczkowy zawrót głowy

Patyczkowy zawrót głowy,
czyli znamy części mowy.

Najpierw zapisywaliśmy przykłady części mowy (rzeczowników i czasowników) na patyczkach. Następnie losowaliśmy po patyczku z każdej grupy i układaliśmy zdania. Było dużo dobrej zabawy.




czwartek, 27 listopada 2014

Interaktywny język angielski

Dzisiaj język angielski jest niezbędny do tego, aby w pełni korzystać z nowoczesnych technologii i mieć dostęp do najlepszych zasobów. Warto się go uczyć i rozwijać swoje umiejętności związane z mówieniem, słuchaniem, czytaniem i pisanie. W czasie naszych lekcji pomaga nam w tym tablica interaktywna. To bardzo przyjemne lekcje.














czwartek, 20 listopada 2014

Wykreślanki ortograficzne

W ramach zajęć przygotowaliśmy wykreślanki ortograficzne: Laura:
Michał:


Iza:

KRzysztof


Jeremi:

Adam:

Natalia:




niedziela, 2 listopada 2014

Listopad

Nadszedł listopad. Środek jesieni. Postanowiliśmy wykorzystać farby do tego, aby uwiecznić liście, które niebawem opadną z drzew.

Matematyczne skoki

Czy matematykę można połączyć z zajęciami sportowymi ? Oczywiście ! W czasie zajęć w-f mierzyliśmy długość naszych skoków, wszystko skrupulatnie zapisywaliśmy, a następnie wykorzystaliśmy do rozwiązywania i tworzenia zadań z treścią.

piątek, 24 października 2014

czwartek, 16 października 2014

EU Code Week

Razem z całą Europą obchodziliśmy Europejski Tydzień Programowania. Remiksowaliśmy gotowy projekt z "potworami". Każdy mógł stworzyć swojego i zmieniać wygląd. Wykorzystaliśmy do tego funkcję "zmień kostium".

poniedziałek, 13 października 2014

Sumdog



Chcesz zagrać z kolegą w tenisa i ćwiczyć działania matematyczne - wybierz stronę sumdog.com. Dzięki niej mamy dużo radości i rozwijamy matematyczne umiejętności.


poniedziałek, 1 września 2014

"...I nowa bije już godzina,
Nowy rok szkolny się zaczyna
Już czeka szkoła i koledzy,
I w książkach zasób nowej wiedzy…”
Jan Brzechwa



Trzy lata temu…
Zaczęło się od licznej gromadki przedszkolaków, którzy po raz pierwszy rozpoczęli przygodę ze szkołą. Z dużą nieśmiałością, głową pełną obaw, ale i nadziei poznawaliśmy się nawzajem. Potem razem powędrowaliśmy do klasy pierwszej, drugiej…

Wszystkim moim Uczniom, z którymi przez trzy lata mogłam doświadczać pięknych chwil życzę,
by w nadchodzącym roku szkolnym zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, przypieczętowaną sukcesami.

Bądźcie aktywni, ciekawi świata, nie ustawajcie w poszukiwaniach, zadawaniu pytań i rozwijaniu własnych horyzontów.

Z ciepłymi wspomnieniami
Marlena Beszterda

piątek, 6 czerwca 2014

Programowanie i kubeczki

Czy do nauki programowania potrzebny jest komputer ? Może się wydawać, że tak. Jednak w ubiegły piątek dowiedzieliśmy się, że wystarczą do tego zwykłe, plastikowe kubeczki. Nauka programowania to rozwijanie logicznego myślenia, a do tego kubeczki nadają się doskonale :). Podczas zajęć pracowaliśmy w parach. Jedna osoba zapisywała kod programu, a druga była robotem, który ten kod realizował. Naszym zadaniem było stworzenie układów kubeczków według przedstawionego wzoru. Im bardziej skomplikowany układ kubeczków, tym więcej możliwości zapisu programu. Polecenia zapisywaliśmy przy pomocy zwykłych strzałek. I tak strzałka w prawo - oznaczała jeden ruch w prawo, strzałka w dół - jeden ruch w dół, strzałka obróć w lewo - wykonaj obrót w lewo. Strzałki, kubki i wzory. Cała godzina dobrej zabawy !



Filmowa niespodzianka

Dzisiaj otrzymaliśmy niespodziankę. Dwuminutowy materiał filmowy zrealizowany podczas odwiedzin przedstawicieli organizatorów Mistrzów Kodowania w naszej szkole. Zapraszamy do oglądania.

środa, 4 czerwca 2014

ORTOGRAMY TO JUŻ FINAŁ!

Projekt Szkoły 2.0 dobiegł końca.

Za nami masa pracy, zdobytych doświadczeń i wspomnień!
Przygotowania do finału wiązały się wykonaniem słowników ortograficznych, nagrywaniem filmu, którego tematem przewodnim były kody QR, przyswajeniem przez uczniów ról prowadzących.

Nauka i zabawa - refleksje nauczycielskie.

Czy może być coś lepszego, niż nauczyciel który zerka z boku i dostrzega zaangażowanie uczniów przy tworzeniu gier? Przejęte twarze przy rysowaniu rebusów, z zapałem projektowane ortograficzne słowniki? Czy wreszcie profesjonalne udzielanie rad w kwestii : czym są kody QR?

Otóż nie.

Mam nadzieję, że moi uczniowie nie powiedzieli ortografii otatniego słowa...
Fotograficzny skrót umieszczamy tu:



Rady ekspertów - Krzyś, Jeremi, Łukasz i Maja, której to wątpliwości zostały rozwiane!

czwartek, 29 maja 2014

Potyczki karciane - walka na symbole i słowa!




Potyczki karciane … na rozgrzewkę, przed rozpoczęciem zajęć, na powtórkę materiału.
Emocje gwarantowane. Zabawa wciąga, liczy się spostrzegawczość, szybkość i wiedza.
Teraz na naszych kartach prócz symboli pojawiły się wyrazy z częściami mowy. Stopień trudności gry wzrósł. A mimo to nadal czerpiemy z niej przyjemność.
W ten sposób przyswajamy czasowniki, rzeczowniki i przymiotniki. gwarantowane. Zabawa wciąga, liczy się spostrzegawczość, szybkość





środa, 28 maja 2014

Własne akwarium

Dzisiaj mieliśmy kolejne zajęcia komputerowe ze Scratchem. Tym razem tworzyliśmy akwarium. Mogliśmy w nim umieścić ryby i sprawić, aby poruszały się po ekranie. Dodatkowo, kiedy dotknęliśmy szyby akwarium (za pomocą lewego klawisza myszy), rybki podpływały do nas. To nie koniec naszej pracy. Za dwa tygodnie w akwarium pojawi się rekin...

sobota, 17 maja 2014

O EMOCJACH SŁÓW KILKA...

Dzień Integracji w naszej szkole był okazją do przeprowadzenia zajęć dotyczących EMOCJI. Podczas wspólnych rozmów uczyliśmy się identyfikować uczucia w odniesieniu do szkolnej rzeczywistości. Lekcja dotyczyła tolerancji, otwartości oraz zrozumienia dla osób niepełnosprawnych. Celem nadrzędnym naszych działań było podkreślenie, że każdy z nas zarówno mały jak i duży ma emocje, które odczuwa. Otwórzmy się więc na emocje innych...




"Domek uczuć"
to dzieło uczniów klasy IIa. Praca plastyczna wykonana zespołowo, zgłoszona do konkursu z okazji obchodów Święta Integracji w naszej Szkole.


czwartek, 15 maja 2014

Dzieci dzieciom..ortogramy puszczamy w świat!

W ramach programu Szkoła 2.0 braliśmy udział w projekcie ORTOGRAMY. Na naszym blogu w kwietniu zaprezentowaliśmy pierwsze efekty naszej pracy, był to jedynie przedsmak tego co wydarzyło się później...


Po kilkumiesięcznej pracy dysponujemy:

1. Ugruntowaną wiedzą na temat poprawnej pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną,
2. Pakietem gier ortograficznych, które mogą nam posłużyć do utrwalania znajomości zasad,
3. Wirtualną książeczkę pt. "E-poradnik ortograficzny" - niezbędnik drugoklasisty i nie tylko.
4. Wyszukiwanie wyrazów w słowniku ortograficznym jest dla nas dużo prostsze.



Spotkanie z ortografią rozpoczęliśmy od przypomnienia i utrwalenia zasad ortograficznych, które do tej pory uczniowie poznali na edukacji polonistycznej. Na pasku tapety przyklejaliśmy wyrazy w dowolnej kolejności. Po wykonaniu prac powstały ścieżki ortograficzne. Uczniowie mogli poruszać się po polach np. wóz – wozy, wyjaśniając zasadę (ó wymienne na o). Była to zabawa z wykorzystaniem kodów QR. Ci którzy mieli trudność z przypomnieniem zasady, za pomocą czytnika mogli rozszyfrować kod, pod którym zapisane były zasady ortograficzne i je przywołać.

Kolejnym krokiem było samodzielne tworzenie gier przez uczniów. Dzieci miały dużą frajdę zarówno z grania, jak i projektowania aplikacji. Większość gier powstała przy wykorzystaniu aplikacji LearningApss.org. W ten sposób powstały rozmaite gry... od popularnych milionerów, przez różnego rodzaju quizy, krzyżówki i wykreślanki.


Dziś Ortogramy puszczamy w świat, mając nadzieję że będziecie czerpać przyjemność z nauki ortografii.



Nasze gry:

1. Ż CZY RZ ?









2. U CZY Ó ?







3. H czy CH ?





wtorek, 6 maja 2014

"Ortograficzny elementarz"

Książka do powtórki ortografii. Podręczna, w zasięgu ręki każdego drugoklasisty. Autorami tej pozycji są same dzieciaki.
W naszym wykonaniu dotyczyła zasad pisowni wyrazów z ó i u. Zawiera szczegółowe informacje o zasadach pisowni oraz przykłady rozmaitych wyrazów. Jest czytelna, kolorowa! Zobaczcie sami. Dziś prezentujemy efekt końcowy naszej tygodniowej pracy nad ortografią!

Co znajdziemy w elementarzu?
Zajrzyjmy do środka:

Mapy mentalne, które w sposób czytelny przedstawiają zasady pisowni wyrazów z ó i u oraz podają przykłady tych wyrazów.
Na skrzydłach bocznych są "okiennice". Tak potocznie nazwaliśmy okienka z obrazkiem, pod którym znajduje się wyraz pasujący do ilustracji. W razie wątpliwości możemy okiennice odsłonić i sprawdzić poprawny zapis wyrazu.
Z tyłu umieściliśmy kieszonkę - kopertę. Każdy z nas ozdobił ją według swojego pomysłu, do środka wkładamy ćwiczenia utrwalające znajomość zasad ortograficznych.

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

A to Polska właśnie...

Patriotyczny tydzień przed nami!
Tematem przewodnim naszych zajęć jest nasz kraj - Polska.
Na tę okoliczność stworzyłam dla Was grę - WIRTUALNĄ MAPĘ POLSKI.
Zachęcam do utrwalenia wiedzy o Polsce i nie tylko :)

piątek, 25 kwietnia 2014

Gra Patryka

Dzisiaj zrobiłem grę. Są w niej czasowniki, przymiotniki i rzeczowniki. Grajcie i ćwiczcie.
Patryk

środa, 16 kwietnia 2014

Wesołych Świąt!


Wykreślanka z Ż



Autor: Ł. Pawlak, O.Mieczkowska

Uzupełnij w tekście brakujące litery


Autor: P.Janusz

Zabawa w skojarzenia


Autorzy: I.Daniłowicz, K. Owca

Zasady pisowni wyrazów z ó! Sprawdź swoją wiedzę.


Autor: M. Bogucki, L.Bogdańska

ORTOGRAMY

Połączyć gry z nauką ortografii?
Niemożliwe ? A jednak.


Przez ostanie miesiące nasza klasa realizowała projekt w ramach udziału w programie Szkoła z Klasą 2.0.
Nasze działania rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad ortograficznych i ich utrwalenia. Tworzyliśmy plakaty, graliśmy w ortograficzne Duble, stworzyliśmy grę planszową "Ścieżka ortograficzna". Swoją wiedzę wykorzystaliśmy przy tworzeniu gier. Efektem końcowym były gry ortograficzne stworzone przez dzieci dla dzieci. Prezentacja naszych prac odbędzie się w ramach szkolnego Festiwalu 2.0. Efektem końcowym są gry utworzone przez uczniów na portalu LearningApss.org. Pierwszymi pracami dzielimy się z Wami na naszym blogu.

niedziela, 6 kwietnia 2014

Pierwsze ogrodowe doświadczenia za nami

"Obudziła się wiosna tu i tam,
rozrzuciła kwiatki wszędzie nam!"




W parku, na trawniku, w szkolnym ogródku, na drzewach… wszędzie pięknie, kolorowo!
Nie inaczej w murach naszej szkoły. Nasz parapet został ukwiecony, a wszystko to za sprawą naszych sadzonek.W tym tygodniu wiele uwagi poświęciliśmy kwiatom. Nauczyliśmy się rozpoznawać niektóre gatunki kwiatów, a także właściwie o nie dbać.Instrukcje teoretyczne zostały poparte praktyką. Na piątkowych zajęciach pracowaliśmy w parach, każdy zespół otrzymał doniczkę, cebulkę, ziemię i narzędzia ogrodowe. Gdy cebulka znalazła się już w środku, każda para wykonała etykietę dla swojego kwiatka, na którym zapisana została jego nazwą.
Teraz nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i czekać na to "co z tego wyrośnie ?"


sobota, 29 marca 2014

Prezentujemy wiosenną galerię prac - "Żabki"

ORTOGRAFICZNE DOBBLE

Uczą, bawią i integrują zespół klasowy...z takiego przekonania zrodził się pomysł na kolejną grę karcianą.Tym razem zaproponowałam moim Uczniom popularną grę Dobble w nieco odmiennej odsłonie. Pracowaliśmy w grupach. Na kartach do gry zamiast obrazków zapisane zostały wyrazy z trudnością ortograficzną. W grze liczył się refleks, spostrzegawczość i szybkie czytanie.

Galeria z spotkania Mistrzów Kodowania

Minął już prawie miesiąc od odwiedzin przedstawicieli organizatorów Mistrzów Kodowania w naszej szkole. Poniżej prezentujemy zdjęcie, które zostały wykonane podczas tego wydarzenia.Znajdźcie siebie i swoich rodziców. Jeszcze raz dziękujemy za wspólne programowanie.

wtorek, 25 marca 2014

Tabliczka mnożenia

Z Akademią Khana wszystko jest proste. Dowiesz się wszystkiego o tabliczce mnożenia oglądając poniższe filmy. Powodzenia !


poniedziałek, 17 marca 2014

Szukamy wiosny!




Gdzie jest wiosna?
Na ostatnich zajęciach bawiliśmy się w detektywów.Szukaliśmy oznak wiosny.
Podczas spaceru widzieliśmy krokusy, pierwsze przebiśniegi,młode listki oraz pączki.
Sami robiliśmy zdjęcia, które możecie zobaczyć na naszym blogu.
I choć "w marcu jak w garncu", czujemy, że wiosna jest tuż,tuż...
Autorzy: Krzysztof Kropopek i Jeremi Migała.

niedziela, 9 marca 2014

Scratch i rodzice

W ubiegły czwartek w sali komputerowej odbyły się warsztaty dla uczniów i ich rodziców. W czasie ponad 1,5 godziny uczestnicy utrwalali i rozwijali swoje umiejętności posługiwania się skryptem warunkowym. Uczniowie mogli pokazać swoim rodzicom w jaki sposób, posługując się kolorowymi klockami, można stworzyć prostą grę.
Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom, że po raz kolejny znaleźli czas, aby spotkać się i wspólnie z dziećmi spędzić popołudnie w szkole.

Gra stworzono w czasie warsztatów dla rodziców i uczniów.
Drugoklasiści i ich rodzice.

piątek, 14 lutego 2014

Walentynkowe życzenia od drugoklasistów!


Z okazji Walentynek w naszej klasie serduszek przybywało!
Stworzyliśmy także kolejną grę planszową "Walentynkowe kółko i krzyżyk".



Nie obyło się bez życzeń:

wtorek, 4 lutego 2014

Samoocena






W naszej klasie zagościły ostatnio tajemnicze plansze. W pierwszym momencie dzieci stwierdziły "To sygnalizator świetlny!"... Owszem, 3 kolorowe pola mogły na to wskazywać, jednak zamysł był nieco inny.

Długo na to pracowaliśmy... codzienne ocenianie, stawianie popularnych "minek" i argumentowanie podjętych decyzji było dość żmudne.
Od tego semestru, każdy uczeń sam potrafi już ocenić swoje zachowanie i zaangażowanie w zajęcia. Plansza ze światłami posłużyła nam do szybkiej samooceny. Dziś tak właśnie podsumowujemy każdy dzień pobytu w szkole. Wszyscy uczniowie mają szansę poprzez umieszczenie klamerki w odpowiednim polu ocenić się samodzielnie, wskazać na swoje mocne strony, oraz rzeczy nad którymi muszą jeszcze popracować.

To działa!


Legedna :
Światło zielone - Super! dzień na 5+ (wzorowe zachowanie i przykładna praca na lekcji).
Światło żółte - trochę dobrze, trochę źle... (muszę nad sobą popracować, stać mnie na więcej).
Światło czerwone - alarm! niewłaściwe zachowanie podczas zajęć i przerw.

sobota, 1 lutego 2014

Tworzymy gry w learningapps

Na indywidualnych zajęciach rozpoczeliśmy pracę z learningapps.org. To platforma na której możemy tworzyć gry. Dzięki temu ćwiczymy czytanie, pisanie, dokonujemy korekty naszych zapisów. Robimy to wszystko bawiąc się i mogąc dzielić efektami naszej pracy z innymi. Oto nasze gry, które powstały w tym tygodniu:

Patryk - wykreślanka o sportach zimowych:



Patryk - pierwsza gra typu Milionerzy:

Adam - pierwsza gra typu Milionerzy:


piątek, 31 stycznia 2014

Minął tydzień

Co takiego wydarzyło się w czasie tego tygodnia? Jak pamiętacie nie był to zwykły tydzień. Pani była chora i nie mogła prowadzić dla nas zajęć. Całe pięć dni.

Poniżej przegląd tego co się wydarzyło podczas jej nieobecności:

1. Tworzyliśmy krzyżówki. 
Rozmawialiśmy o tym jak dbać o siebie gdy są mrozy. Jak się ubierać i odżywiać. Podsumowaniem naszych działań były krzyżówki, które układaliśmy w parach.

2. Poznaliśmy mapy myśli
Dowiedzieliśmy się, że nasz mózg ma dwie półkule i że najlepiej się uczymy wtedy kiedy one obie ze sobą współpracują. Mapy myśli to sposób zapisywania różnych informacji, który angażuje cały mózg. Używa się kolorów, obrazków, tekstu, a to wszystko jak dobrze zauważył Michał wygląda jak komórka nerwowa. Stworzyliśmy mapy myśli z czasownikami, rzeczownikami i przymiotnikami opisującymi zimę.

3. Tworzyliśmy gry
Wszyscy kochamy gry. Dlatego w nawiązaniu do naszych ulubionych produkcji stworzyliśmy gry planszowe, w których umieściliśmy zadania matematyczne lub pytania związane z zimą lub naszymi sportowymi ulubieńcami.



To oczywiście nie wszystko co działo się podczas tego tygodnia. Był nowy rodzaj dodawania, Bum Bum Rurki, roboty, poznaliśmy nazwy nowych dyscyplin sportowych.
I jeszcze jedna dobra wiadomość, od poniedziałku wraca nasza Pani :).

wtorek, 28 stycznia 2014

Naszej Pani nie ma w szkole

Tak się złożyło, że w tym tygodniu naszej Pani nie ma w szkole. Dlatego przygotowaliśmy dla niej coś specjalnego. Oto nasze wiadomości specjalnie dla niej:


Krzyś:



Laura:

Kacper Sz:

Patryk:


Łukasz P.:

Oliwia:

Karolina i Michał:

Jeremi:

Maja i Iza:







środa, 15 stycznia 2014

METODNIKI POSZYBOWAŁY W GÓRĘ!

Tym razem na zajęciach nie było "tradycyjnego zgłaszania"... nie zniechęciło to jednak uczniów do pracy, efekt był wręcz odwrotny! Każde dziecko udzielało odpowiedzi na wszystkie pytania równocześnie ze swoimi kolegami... Ktoś powie "niemożliwe"?? MOŻLIWE. A wszystko to za sprawą Metodników! Testowaliśmy je w grze Milionerzy, dzięki której mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę z lektury "Zaczarowana zagroda" Tak właśnie wyglądały pierwsze zajęcia z nowym narzędziem. Każdy uczeń był zmobilizowany do udzielania odpowiedzi i miał przy tym dużą frajdę!

czwartek, 9 stycznia 2014

Rzymskie memo

Tę grę przygotowałam specjalnie dla Was. Zaproście do zabawy Mamą i Tatę! Utrwalajcie znaki rzymskie o których ostatnio uczyliśmy się. Powodzenia :)

Śnieg na zawołanie!


To na co najbardziej dzieciaki czekają to oczywiście śnieg, bo przecież zima to najlepszy czas na zjeżdżanie na sankach, lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami!

Stąd zrodził się pomysł na wykonanie prac "Zimowy krajobraz".
W sali zapanowała prawdziwie zimowa aura, a za śnieg posłużyło nam... konfetti :)



Zakodowane miesiące



W czwartkowy poranek utrwalaliśmy nazwy miesięcy, ich kolejność oraz poznane symbole rzymskie. Wykorzystywaliśmy do tego kody QR oraz patyczki. Dzięki aplikacji zainstalowanej na tablecie mogliśmy sprawdzić czy poprawnie wskazujemy kolejne miesiące, a dzięki patyczkom układaliśmy liczby rzymskie.




wtorek, 7 stycznia 2014

Bum, bum rurki!


Nowy instrument wzbudził podczas dzisiejszych zajęć spore zainteresowanie! Na dywanie zrobiło się kolorowo, pałeczki plastikowe wabiły nas barwą - widoczną dla oczu, ale i słyszalną dla ucha.


Pomysłów na wykorzystanie plastikowych rurek było co nie miara! Iza jako pierwsza wpadła na faktyczne ich zastosowanie "Na tych rurkach będziemy grać ! "


I choć przed nami jeszcze długa droga zanim wykonamy wspólnie utwór, to dziś zostaliśmy wprowadzeni w świat BUM, BUM RUREK. Poznaliśmy zasady korzystania z instrumentów, wiemy jak się nimi prawidłowo posługiwać, a nawet wystukaliśmy pierwsze rytmy.
Zobaczcie sami jak nam szło!